Inwestycje własne
FAQ

REALIZACJE:

ARTYKUŁY:

Ciepły montaż stolarki – na czym to polega ? Czy warto dopłacać ?

Gdy podczas budowy domu dochodzimy do etapu wyboru stolarki okiennej oraz drzwiowej pojawia się zagadnienie ,,ciepłego montażu”. Nie od dziś wiadomo że okna to bardzo ważny element domu, tak więc każdy inwestor skupia swoją uwagę na tym aby wybrać sprawdzonego i godnego zaufania producenta często zapominając przy tym że dobra stolarka to dopiero połowa sukcesu. Druga połowa to już sam montaż i jego prawidłowe wykonanie oraz dobranie optymalnej technologii zgodnie z założeniami projektowymi i użytkowymi naszego budynku. Wracając do tematu ciepłego montażu, pojęcie to często mylone jest ze montażem ,,szczelnym”, a to wbrew powszechnej opini dwa różne zagadnienia. Szczelny montaż polega na wyklejeniu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz specjalnych taśm po obwodzie ramy okiennej.

Taśma użyta wewnątrz jest tasmą paroizolacyjną która ma zapobiec przedostaniu się wilgoci znajdującej się wewnątrz budynku do pianki poliuretanowej (tzn pianka montażowa) która wypełnia szczelinę między ramą okienną oraz ścianą budynku. Natomiast taśma użyta na zewnątrz jest wodoszczelna ale też paroprzepuszczalna co umożliwia odprowadzenie wilgoci zgromadzonej w pianie montażowej. Szczelny montaż ma za zadanie nie dopuścić do zawilgocenia piany montażowej która tylko sucha zachowuje swoje właściwości termoizolacyjne. Prawidłowo wykonany szczelny montaż znacząco ogranicza mostki termiczne a co za tym idzie zmniejsza koszty ogrzewania ale także uniemożliwia powstawanie wykwitów pleśni wokół okien,poprawiając mikroklimat pomieszczeń. Przechodząc do pojęcia ciepłego montażu, już na wstępie można zauważyć że określenie to dużo częściej pojawia się w temacie stolarki okiennej choć zdecydowanie rzadziej jest fizycznie stosowane. Ciepły montaż polega na osadzeniu okna w warstwie ocieplenia, co całkowicie eliminuje mostki termiczne wokół ościeżnicy. Technologia wykonania tego rodzaju montażu możliwa jest poprzez zastosowanie specjalnych elementów montażowych w postaci kotew/konsoli. Okno zamontowane w tej technologii znajduje się poza ścianą nośną choć zakotwiczone jest w tejże ścianie.
Tak więc każdy inwestor na dzień dzisiejszy budując swój wymarzony dom powinien obowiązkowo bez większego namysłu zdecydować się na szczelny montaż gdyż jest to niezbędny element poprawnego montażu stolarki okiennej który gwarantuje zwiększenie szczelności naszych okien co prowadzi do ograniczenia zużycia kosztów energii ale także utrzymuje prawidłowy mikroklimat pomieszczeń eliminując możliwość zawilgocenia piany montażowej, która jest nieodłącznym elementem każdego okna w naszym domu. Jeśli natomiast mówimy o ciepłym montażu, to jest to tylko jeden z elementów całego szeregu rozwiązań które stosuje się podczas budowy domu pasywnego, i to właśnie w tym kontekście należy rozpatrywać możliwość zastosowania ciepłego montażu stolarki okiennej i drzwiowej w budynku.

84-242 Luzino ul. Młyńska 1
kontakt@housecomplex.pl
tel.: 795 537 389

OMNIS Spółka z o.o. zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr: KRS 0000667039, REGON 366827753, NIP 5882426748

84-242 Luzino ul. Młyńska 1
kontakt@housecomplex.pl
tel.: 795 537 389

OMNIS Spółka z o.o. zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr: KRS 0000667039, REGON 366827753, NIP 5882426748