Inwestycje własne
FAQ

REALIZACJE:

ARTYKUŁY:

Jaką działkę wybrać?

Wybór działki to pierwszy krok do spełnienia marzeń o własnym, wymarzonym domu. Warto więc dokładnie zweryfikować działkę przed jej zakupem gdyż jej wybór przesądzi o tym jaki projekt będziemy mogli wybrać oraz ile będzie nas kosztować cały proces budowy domu. Gdy już znajdziemy działkę w atrakcyjnej dla nas lokalizacji w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Do tego celu potrzebny będzie nam wgląd do księgi wieczystej nieruchomości (dostępny w sądzie rejonowym lub za pomocą strony internetowej ministerstwa sprawiedliwości). Gdy już uzyskamy cały obraz sytuacji prawnej interesującej nas nieruchomości, kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który określa nam m.in. takie parametry jak:

  • ewentualne dopuszczalne rodzaje działalności dla działek sąsiednich 
  • przeznaczenie terenu 
  • możliwe wymiary budynku
  • rodzaj dachu
  • rodzaje i kolory elewacji
  • ilość kondygnacji
  • linia zabudowy

Kolejnym ważnym elementem weryfikacji naszej potencjalnej działki jest wykonanie badania geologicznego, po którym będziemy mieć pewność, że warunki gruntowe pozwalają na budowę domu bez ponoszenia dodatkowych nakładów. W zdecydowanej większości preferowana jest też działka płaska, bez większych nachyleń i spadków, choć w tym przypadku nie ma już reguły – czasami duże zróżnicowanie terenu pozwala na wkomponowanie ewentualnej piwnicy w skarpę . Dodatkowym parametrem, którym inwestor sugeruje się przy wyborze działki jest jej usytuowanie względem kierunków geograficznych. Nasłonecznienie budynku będzie miało wpływ zarówno na komfort użytkowania, ale też na jego zapotrzebowanie energetyczne. Nie bez znaczenia są także warunki wietrzne wybranej działki – mało kto zwraca uwagę na ten parametr lecz na późniejszym etapie użytkowanie budynku zlokalizowanego w tzw. korytarzu wietrznym będzie uciążliwe, a dodatkowo budynek będzie bezustannie wychładzany.

Kolejny ważny temat to Media. Obowiązkowo należy sprawdzić jaki jest dostęp mediów na działce lub w jej obrębie, niekiedy możemy spotkać się z sytuacją, że potencjalny inwestor kupuje działkę w ustronnym miejscu, w otoczeniu lasu i przyrody i lokalizacja wydaje się wymarzona do momentu, w którym właściciel dowiaduje się, że koszty doprowadzenia podstawowych mediów przewyższają koszty samej działki! Podsumowując, wybór działki to przede wszystkim wielostopniowa weryfikacja zarówno od strony prawnej jak i technicznej samej nieruchomości. Przy wyborze warto nie ulegać emocjom i w razie jakichkolwiek niejasności lepiej stracić “okazję” niż pieniądze pozostając z nieruchomością, która może okazać się problematyczna w odsprzedaży.

Kompleksowa budowa domów pod klucz Pomorskie

84-242 Luzino ul. Młyńska 1
kontakt@housecomplex.pl
tel.: 795 537 389

OMNIS Spółka z o.o. zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr: KRS 0000667039, REGON 366827753, NIP 5882426748

84-242 Luzino ul. Młyńska 1
kontakt@housecomplex.pl
tel.: 795 537 389

OMNIS Spółka z o.o. zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr: KRS 0000667039, REGON 366827753, NIP 5882426748

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *